Przeczyca

Przeczyca


Niewielka wieś (około 700 mieszkańców) położona w województwie podkarpackim, powiecie dębickim, gminie Brzostek. Znajduje się w pobliżu rzeki Wisłoka (patrz mapa).
Pisząc o wsi Przeczyca, nie można nie wspomnieć o kościele zbudowanym w latach 1904-1906 z cudowną statuą matki Boskiej Przeczyckiej powstałą pomiędzy rokiem 1460, a 1470. Historia statuy nie jest do końca znana.
Odpust we wsi Przeczyca odbywa się co roku 15 sierpnia. Święto we wsi trwa przynajmniej tydzień. Na uroczystą mszę (sumę) przybywają nie tylko parafianie i wierni z pobliskich miejscowości, ale również z odległych miast, a nawet z innych krajów.

Agroturystyka we wsi Przeczyca

Jest już kilka stron o Przeczycy (zobacz do działu Linki) opisujące historię, parafie, statuę Matki Boskiej Przeczyckiej.
Agroturystyka w Przeczycy jest jeszcze w powijakach, znaczna większość mieszkańców zajmuje się działalnością rolniczą. Jednak wieś może stać się miejscowością, która będzie czerpała znaczne dochody z agroturystyki.
Przeczyca jest idealna dla kogoś, kto lubi spokój, ognisko przy lesie, łowienie ryb w rzece Wisłoka, zbieranie grzybów w lasach i wszystkie uroki polskiej wsi. W podziemnych żyłach wodnych pod powierzchnią Przeczycy znajdują się wody chlorkowo-siarczkowo-wapienne, podobne do znajdujących się w Busku-Zdroju. Może Przeczyca też będzie kiedyś uzdrowiskiem?
Ja chciałem opisać Przeczyce z punktu widzenia spędzanych wakacji.
Wieś ta jest piękna, czego niemal na pewno nie dostrzegają jej mieszkańcy, ale tak to już jest, że trawa za miedzą zawsze zieleńsza.

Kapliczka w Przeczycy

Dla mnie od dziecka szczególnym miejscem w Przeczycy zawsze była niewielka kapliczka.
Teraz jest w bardzo złym stanie i naprawdę nie wiem, dlaczego mieszkańcy Przeczycy się o nią nie zatroszczą.
Zobacz zdjęcie jednej z przydrożnych kapliczek we wsi Przeczyca -> kapliczka w Przczycy.